WhatsApp
Telefon
  • Esenyurt Bağlarçeşme Mah. 1174 sokak No:1/1 Esenyurt / İstanbul
Koronavirüse (COVID-19) Karşı Ev Temizliği
07 Temmuz 2021, 16:27

Koronavirüse (COVID-19) Karşı Ev Temizliği

Koronavirüse (COVID-19) Karşı Ev Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Koronavirüs pandemisi dünyaya yayılırken, ev temizliği konusunda alınacak basit önlemlerle hastalığın yayılmasını önlemeye nasıl yardımcı olabileceğinizi ve bu basit önlemlerle evinizdeki enfeksiyon riskini azaltmak için neler yapabileceğinizi anlamak bazı detayları açıkladık.

Coronavirüs esas olarak öksürük veya hapşırmadan sonra havada yüzen küçük tükürük damlacıkları veya diğer vücut sıvıları yoluyla kişiden kişiye bulaşır .

Kirlenmiş nesneler ve yüzeyler hastalığın bulaşmasında da önemli olabilir. Yeni koronavirüsü iletmede hangi rolü oynadıkları tamamen açık değildir, ancak SARS ve MERS gibi ilgili virüsler için önemli bir rol oynamaktadırlar .

Bununla birlikte, virüsle kontamine olan bir şeyin, örneğin bir kişi ona dokunup sonra burun, ağız veya yüzüne dokunması durumunda bulaşabileceği mantıklıdır.

Bu nedenle, virüsün evinizde bulunma riski olan biri varsa, yüzeylerdeki kontaminasyon miktarını azaltmak için detaylı bir ev temizliği yapmak, koronavirüsün daha fazla bulaşma riskini azaltmaya yardımcı olabilir. (Ayrıca diğer patojenlerin bulaşma riskini de azaltacaktır.)

Temizlik ve dezenfeksiyon arasındaki fark nedir?

Temizlik ve dezenfeksiyon arasında bir ayrım yapmak için faydalıdır .

Temizleme, mikrop ve kir gibi organik maddelerin yüzeylerden fiziksel olarak uzaklaştırılması anlamını taşır. Dezenfeksiyon, yüzeylerdeki mikropları öldürmek için kimyasalların kullanılması anlamına gelir.

Ev temizliği bu manada çok önemlidir, çünkü organik madde dezenfektanın mikropları öldürme yeteneğini engelleyebilir veya azaltabilir.

Koronavirüs evimde ne kadar süre hayatta kalacak?

Bu koronavirüsün yüzeylerde ne kadar süre hayatta kalacağından tam olarak emin değiliz. Diğer koronavirüslere benzerse, birkaç saat hayatta kalabilir - potansiyel olarak birkaç güne kadar . Ne kadar süre dayanacağı, sıcaklığa, neme ve yüzeyin ne yapıldığına bağlı olabilir.

Evimde bana bulaşabilir mi?

Tam olarak söylemek zor. Birisi öksürdüğünde veya hapşırdığında, özellikle ağzını kapatmazsa, muhtemelen onlara yakın yüzeyler kirlenir.

Eller genellikle patojenlerin bir yerden başka bir yere aktarılmasından sorumludur, bu nedenle insanların sıklıkla dokunduğu öğeler kontamine olma riski en yüksektir.

Sık sık dokunulan ürünler arasında TV kumandaları, buzdolabı kapıları, mutfak dolapları, mutfak yüzeyleri, musluklar ve kapı kolları bulunabilir. Elbette hepimizin evinde telefonlar ve iPad'ler gibi cihazlar var. Fakat bunlar başkaları ile paylaşılmamalı ve herkes tarafından bu cihazlar kullanılmamalıdır.

Temizlemek için ne kullanmalıyım ve nasıl?

Koronavirüs hassas bir yapıdır ve çevrede hassastır. Hem ısı hem de sabun dahil deterjanlar bulaşmasını durdurabilir.

Kirlenmiş yüzeyler

Bir yüzey kirlenirse veya burada virüs olabileceğini düşünüyorsanız, onaylı bir ev dezenfektanıyla temizlemek bu virüsü öldürür. Temizledikten sonra ellerinizi yıkamayı unutmayın (veya alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın) ve gözlerinize, ağzınıza veya burnunuza dokunmaktan kaçının.

Temizlemek için kullanacağınız kağıt havlular, bezler veya tek kullanımlık mendiller dahil olmak üzere birçok seçenek bulunmaktadır.

Nasıl temizlediğiniz önemlidir. Temizlik sırasında yüzeyleri “yeniden kirletmek” istemezsiniz. Bir yüzeyin bir tarafından diğer tarafına çalışmak, bunu temizlemek için bir dairesel şekil yerine kürüme şeklini deneyebilirsiniz.

Bir bezi tekrar kullanıyorsanız, daha sonra yıkamayı ve kurumasını bekleyin. Çamaşır makinesinde normal yıkama sıvısı bulunan çamaşırların yıkanması da özellikle sıcak bir yıkamada virüsü öldürecektir.

Tabak ve çatal bıçak takımı

Sıcak su ve deterjanla yıkamak bulaşık ve çatal-bıçak takımı için iyidir. Bulaşık makinesi daha da iyidir, çünkü ellerinizin tolere edeceğinden daha sıcak su kullanabilir.

Giyim ve diğer aksesuarlar

Kirlenmiş çamaşırları yıkamak için mümkün olan en sıcak ayarı kullanın ve tamamen kurumasına izin verin. Giysileri veya diğer malzemeleri mahvetmek istemeyebilirsiniz, bu nedenle her zaman üreticinin talimatlarına bakın.

Hasta olan birinden gelen çamaşırlar başkalarının çamaşırlarıyla yıkanabilir. Havlu veya çarşaf gibi kontamine eşyalarla uğraşıyorsanız, diğer yüzeylerin kontaminasyon riskini azaltmak için yıkamadan önce silkelemekten kaçının.

Kirlenmiş çamaşırlara dokunduktan hemen sonra ellerinizi yıkamayı unutmayın.

Tedbiri Elden Bırakmayın

Yüzeylerin patojenlerin iletilmesinde rol oynadığını unutmayın, bu nedenle ilk etapta kirlenmelerini önlemek temizlik kadar önemlidir. Evinizdeki yüzeylerin kirlenme miktarını azaltmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır:

- öksürük ve hapşırmalarınızı, ideal olarak bir mendille, ancak dirseğinize koyun ve hemen ellerini yıkayın

- özellikle tuvalete gittikten ve yemekten önce ellerinizi sık sık yıkayın.

Sosyal Medya :
8 Temizlik Önerisi
07 Temmuz 2021, 16:17
ÖNCEKİ